czwartek, 18 września 2014

Day 15, 16, 17 & 18 - 30 DAY BOOK CHALLENGE


DAY 15 - Favorite male character
- Ulubiony męski charakter -

Tylko jeden?! To naprawdę ciężkie, jest wielu bohaterów, których sobie bardzo cenie, nie rzadko z różnych względów. Ale skoro mam wskazać jednego, muszę wybrać kogoś z czołowych bohaterów cyklu „Anielskie zastępy” Mai Lidii Kossakowskiej, co samo w sobie jest potwornie ciężkie. Każdy z aniołów/demonów ma coś w sobie takiego, co ciekawi, przyciąga i pozostaje w pamięci. Grrr! No nic, pójdę, znowu, na łatwiznę wybierając bohatera, który trafił do mnie w nieco inny sposób niż reszta przez swe romantyczne, tak naprawdę czułe serce. 

Asmodeusz, aka Mod czy Zgniły chłopiec. Wyjaśnienie mojej decyzji pozostawię Lucyferowi, aka Lampce ( do niego też mam swoistą słabość :D):

„Lampka patrzył zasępiony. Znał Asmodeusza od lat, łączyła ich głęboka, wypróbowana przyjaźń. Pan Głębi doskonale wiedział, że Zgniły Chłopiec, cynik i sybaryta, hazardzista i kobieciarz, jest w istocie najbardziej lojalnym i uczciwym demonem w całej Otchłani. Jego słynne miłosne podboje to raczej klęski na drodze poszukiwań prawdziwego uczucia, a przypisywane mu krętactwo to tylko bystrość i inteligencja w wynajdowaniu słabych punktów przeciwnika. Tak, Asmodeusz miał zasady, a zasady te często wykorzystywano przeciwko niemu.”
„Żarna niebios” (opowiadanie „Zobaczyć czerwień”) Maja Lidia Kossakowska

DAY 16 - Favorite female character
- Ulubiony kobiecy charakter -

Mogłabym wymienić kogoś z pojedynczych książek, ale nie wydaje mi się to właściwe, bo nie czuje, że te postacie znam dobrze. Pozostanę więc przy seriach. Bardzo lubię bohaterki kreowane przez Nalini Singh, tak wiem, wielkie mi zaskoczenie... ;) Lubię silne kobiecie charaktery, które przy okazji nie są feministkami, a w kreowaniu ich pani Singh doskonale sobie radzi. Niemniej jest ich tak wiele, że nie umiem wybrać. Nie odejdę jednak wiele dalej w swym wyborze, wskazując postać wykreowaną przez Stacie Kane. Mowa tu o Chess Putman z serii „Dolna dzielnica”. 

Chess jest silna, twarda i nieprzejednana, ale to strona, którą pokazuje obcym. Ta prawdziwa jest bardziej zagmatwana, poraniona i niepewna. Biorąc pod uwagę jej przeszłość i wszystko z czym musi się mierzyć, ktoś słabszy dawno by się poddał. A ona walczy i choć dość ostrożnie, to jednak cieszy się każdym małym krokiem do przodu jaki uda jej się zrobić. Ma szereg wad i słabości, przez co wydaje mi się prawdziwa. Kocha, nienawidzi, cierpi. Potrafi irytować, rozczulać, ale i pocieszyć. 

DAY 17 - Favorite quote from your favorite book
- Twój ulubiony cytat z ulubionej książki -

Najpierw trzeba chyba określić ulubioną książkę... Kolejne niedorzeczne pytanie. Czy naprawdę można wybrać tylko jedną? Ale dobra, niech będzie, skoro zaczęłam „Anielskimi zastępami”, to i tu ich wykorzystam, i również pomogę sobie decydując się na słowa Asmodeusza jako, że już o nim dzisiaj wspomniałam. Cytatów z „Siewcy wiatru” jest zbyt wiele, bym bez krętactwa mogła wybrać tylko jeden xD A więc:

„-Honor - powiedział. - Lojalność. Obowiązek. Wy, skrzydlaci, lubujecie się w dylematach moralnych, ale nie wiecie, jak się posługiwać prostymi terminami. Widzisz, Lampka jest moim przyjacielem. Jedynym. Nie dbam, czy mi wierzysz, czy nie, bo prawda i tak pozostaje prawdą. Nie obchodzi mnie Głębia. Obchodzą mnie jednostki, a Lampka jest jednostką, na której mi zależy. Zrozumiałeś?”

DAY 18 - A book that dissapointed you
 - Książka, która Cię rozczarowała -

Wiele książek mnie rozczarowało w mniejszym bądź większym stopniu. Poważnie, te pytanie stają się coraz bardziej irracjonalne, a ja po raz setny muszę pójść na łatwiznę w celu udzielenia jakiejkolwiek odpowiedzi. Tak więc ostatnio rozczarował mnie „Sekretny język kwiatów” Vanessy Diffenbaugh. Książkę skończyłam czytać wczoraj, jutro powinna się pojawić jej recenzja, więc nie będę tutaj wyjaśniać zbyt wielu rzeczy. Ogólnie wszystko z tą książka jest okay i powinna mnie porwać, ale tak się nie stało, ale o konkretach jutro.

15 komentarzy:

 1. Te pytania są trudne. Jak mól książkowy może wybrać np. jednego ulubionego bohatera/bohaterkę? Toż to po prostu nieludzkie jest!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni się z Tobą zgadzam! Gdy pierwszy raz przeczytałam pytania nie bardzo się nad nimi zastanawiając, to wydawało mi się, że są świetne i potrafią wiele zobrazować. Kiedy jednak przyszło na nie odpowiadać okazało się, że są okropne. I tak naprawdę niewiele obrazują, bo nasze gusta literackie nigdy nie buduje tylko jedno nazwisko, jeden gatunek, jedna książka, bohater etc... No ale... ;)

   Usuń
  2. Zgadzam się z Elą i z Tobą, nie potrafiłabym wybrać. Jestem ciekawa książki, która Cię rozczarowała. To chyba kolejna pozycja z zaległych? :)

   Usuń
  3. Tak, tak, to mój nr 7 :)

   Usuń
 2. Nie znam książek, które się tutaj pojawiły. A pytania uważam za trudne i miałam trudności z odpowiedzią na nie, bo za dużo jest bohaterów do lubienia, żeby wymienić jednego :)
  pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, jak ja nie lubię takich pytań, jak można wybrać z pomiędzy tylu poznanych bohaterów przez lata, ale Ty sb poradziłaś i jeszcze mnie do przeczytania "anielskich zastępów" zachęciłaś :D
  A dodatkowo przychodzę z wiadomością, że chciałam Cię trochę pomęczyć, bo nominowałam Cię do LBA, zapraszam jeśli tylko masz chęci :D

  OdpowiedzUsuń
 4. 'Sekretny język kwiatów' mam na półce od lat i jeszcze nie podjęłam się lektury. Trochę mnie martwi Twoja opinia, więc będę wyczekiwać recenzji, żeby zobaczyć, o co chodzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe u mnie ta książka też leżała się sporo czasu zanim po nią sięgnęłam xD

   Usuń
 5. Wiedzę, że Kossakowska rządzi ;) Muszę wreszcie zacząć czytać jej książki!

  Zacne odpowiedzi mimo trudności - a nie mówiłam, że jest ciężko :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie musisz się zabrać za Kossakowską! Żałuję tylko, że w Twoim stosiku nie ma czegoś z "Anielskich Zastępów", ale cóż :)

   Wiem, że mówiłaś, ale ja uparciuch jestem. Nie zastanawiając się głębiej nad tymi pytaniami wydają się... względnie okay xD

   Usuń
  2. A tam, nieważne, że nie ma :D Pojawi się poza stosikiem - rezerwuję coś w bibliotece koniecznie ;)

   Usuń
 6. Żadnych z Twoich ulubionych książkowych bohaterów nie znam, ale nic dziwnego, skoro tych książek nie miałam okazji czytać. Jestem też bardzo ciekawa recenzji książki "Sekretny język kwiatów", bo mam ten tytuł u siebie i byłam raczej pewna, że przypadnie mi ta historia do gustu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co widzę, bardzo dużo osób ma ten tytuł u siebie xD

   Usuń